PRIZES AND AWARDS  ACHIVED BY STUDENTS

 

 

Details of NSS Volunteer Award  for the year 2010-11


Student Name

Name of the Award

Agency

Year

G.M. Kaleeswaran, B.COM.,

National Indira Gandhi NSS Award 2010-11

Ministry of Youth Affairs & Sports,. Government of India, New Delhi

2010-11


Details of Best User Award 2012-2013 from Dr.K.S. JANAKARATHNAM Memorial Library


S.NO

STUDENT  NAME

CLASS

1

Sathyaseelan B.

B.SC. (CS)

2

Yuvapriya C.

M.SC. (Maths)

3

Kannusamy P.

M.C.A

4

Rajeshwari N.

M.SC (Maths)

5

Sangeetha P.

M.Com

6

Loganayaki M.

M.A. (Eco)

7

Vijayalakshmi P.

M.A. (Eco)

8

Prabavathi M.

M.A. (Eco)

9

Jebagethsiyal A.

M.SC. (Maths)

10

Poornima R.

M.A. (Eco)

11

Ramasamy R.

B.Com (CA)

12

Nithya J.

B.Com (CA)

13

Divya R.

B.C.A.

14

Sasikumar C.

M.Com (CA)

15

Suresh Kumar P.

B.B.M.

16

Gayathri J.

B.C.A

17

Ajaikarlmark S.

B.Com (CA)

18

Prasath V.

M.Com (CA)

19

Mahendhiran G.

M.Com (CA)

20

Karthikeyan P.

M.Sc. (PHY)


Details of  Dr.K.S. JANAKARATHNAM Memorial Prizes 2012-2013

S.NO

STUDENT NAME

CLASS

1

Priyanka M.K.

B.A. (Eng Lit)

2

Sundararaj T.

B.A. (Eco)

3

Brindha N.

B.Sc. (Maths)

4

Divya S.

B.Sc. (Phy)

5

Sundari S.

B.Sc. (Phy (CA))

6

Kameshwaran S.

B.Sc. (Che)

7

Kalaivani S.

B.Sc. (Bot)

8

Jenifer B.

B.Sc .(CS)

9

Poonkodi T.

B.Sc .(CS)

10

Prasnath D.

B.Sc. (CS)

11

Jagadeeswaran M.

B.B.M

12

Satheesh N.

B.B.M

13

Janakimeena P.

B.Com (CA)

14

Vijay S.

B.Com .

15

Kalyani P.

B.Com .

16

Rathika K.

B.Com (CA)

17

Biruntha P.T.

B.C.A.

18

Rajarajeswari K.V.

B.C.A.

19

Aishwarya G.

B.Sc. (IT)

20

Rajeswari R.

B.Sc. (IT)

21

Saranya S.

B.Sc. (CT)

22

PRem V.D.

M.C.A

23

Jeeva N.

M.A. (Eco)

24

Keerthana P.

M.Sc. (Maths)

25

Ramya A.

M.Com.

26

Livanya K.

M.Sc. (CS)

27

Mohanambal P.

M.Com. (CA)

28

Kokila L.

M.Sc. (Phy)

29

Deepika R.

M.Sc. (IT)

30

Sathiya S.

M.A. (Eng Lit)

 

Details of Social Service League Achievements and Prizes


 

S. No

Name of Students & Department

Events

Prizes

Date

1

M.Brindha(B.Sc(Physics CA)),

Oral

I

-

2

Is Royal Syman(BCA)

Oral

II

-

3

T.Gnana Sowndhari(BA English)

Oral

I

-

4

R.Umamaheswari(BBM)

Essay Writing

I

-

5

D.Vasanthakumari(B.Sc(Physics))

Essay Writing

II

-

6

N.Brindha(B.Sc(Maths))

Essay Writing

III

-

7

R.Ravikumar(BA(English))

Poem Composing

I

-

8

V.Ashok(M.Sc(IT))

Poem Composition

II

-

9

P.Sudha(BBM)

Poem Composition

III

-

10

R.Uma(B.Sc(IT)),  G.Vidhya (B.Sc), M.Brindha(B.Sc(Physics CA)), and V.Saravanamurthy(B.Sc(Chemistry))

Oratorical Competition

Prizes

15/08/11

11

P.S.Thenmozhi(M.Sc(CS)), V.Arjun(B.Com) and  T.Poongodi(B.Sc(CS))

Essay Writing

Prizes

15/08/11

12

N.Saranya(B.Sc(IT)), P.C.Saranya(B.Sc(Maths)) and A.Lavanya(BA(English))

Poem Composing

Prizes

15/08/11

13

P.Murthy(B.Sc(CS)), M.K.Priyanka(BA(English)) and M.Manikandan(BBM)

Drawing Competition

Prizes

15/08/11

Awards and Achievements of Youth Red Cross

 

S. No

Name of students & Department

Events

Prizes and Awards

Date

1

Dr.B.Srinivasan

-

State Level Best YRC Programme Officer Award

25.08.2010

2

S.Bharathi, P.Devika, P.Palaniammal

Poem Composing

Prizes

21.09.2011

3

P.Srividhya, G.Vidhya and K.Ramachadran

Essay Writing

Prizes

21.09.2011

4

Sasikumar, Divya and T.Poongodi

Drawing  Competition

Prizes

21.09.2011

5

V.Saravanamurthy

Oratorical

Prizes

21.09.2011

 

Prizes of Red Ribbon Club

 

S. No.

Name of students & Department

Events

Prizes

1

S.Manjula(B.A(Eng)

Poem Composing

III

2

A.Palanisamy

Drawing

II

3

M.Nivetha

Essay Writing

I

 
Achievements and Prizes of Fine Arts & Cultural Club

 

S. No.

Name of students & Department

Events

Prizes

Date

1

Botany

Rangoli

I Prize

23.09.2010

2

Mathematics

Rangoli

II  Prize

23.09.2010

3

Physics

Rangoli

III  Prize

23.09.2010

4.

K.S.Kothandam

III B.Com [CA]

Celebration of 108th Birthday of

Mr. K. Kamaraj

IV   Prize  (District Level)

14.07.2011

5.

K.S.Kothandam

III B.Com [CA]

District level Speech Competition of “58th  All India Co-operative Bank”

II prize

14.11.2011

6.

G.Vidhaya of

II.BSc [CS]

District level Speech Competition of “58 All India Co-operative Bank”

I prize

14.11.2011

7.

K.Angel BA., (English)

Poem Composing

III Prize

28.07.2012

8.

3 students participated

“Visu’s Makkal Arangam”

11.08.2013

9.

R.Poongodi

II MA (Economics)

Won the award of “Elizabeth Adiseshiah Award” organized by “Malcolm & Elizabeth Adiseshiah Trust” at Avinashilingam Institute for Home Science & Higher Education for Women, Coimbatore.

-

02.02.2013

10.

S.Duraisamy

III BA (literature)

“Tamil Arivu Thiruvizha-2013”, organized by Kumaraguru Engineering College.

-

16.02.2013

11.

S.Duraisamy

III BA (literature)

“Ilanthamizhar Elakkiya Pattarai-2013” organized by Tamil Valarchi Thurai”

-

1.08.2013  and 07.08.2013

Prizes and Awards of Citizen Consumer Club

S. No.

Name of students & Department

Events

Prizes and Awards

Date

1

K.V.Shanthi(BA(Lit) and M.Ramya(B.Sc(IT))

Essay Writing

Prizes

-

2

A.Jaffar(BA(Lit)) and A.K.Gopinath(BBM)

Poem Composing

Prizes

-

3

S.Vidya(B.Sc.(CS))

Speech Competition

II

09/09/12

4

Citizen Consumer Club

-

District First Best Citizen Consumer Club Award

15/03/13